Câștigătorii concursului de scrieri Prinde TRENdul-Train4AID / The winners of the writing competition Prinde TRENdul-Train4AID

posted Oct 29, 2015, 12:59 PM by Centre for International Cooperation and Development Studies ‎(FSPUB)‎   [ updated Oct 29, 2015, 1:45 PM ]

Ne face o deosebită plăcere să anunțăm faptul că, în urma primirii punctajelor de la membrii juriului și după acordarea punctelor de bonus celor care au participat la cursurile de formare Prinde TRENdul-Train4AID, cei 5 finaliști ai concursului de scrieri sunt următorii:

Vlad COSTEA (86.29 pt)
Roxana ROMANICA (DIACONESCU) (84.71 pt)
Cornelia DRUGESCU (84 pt)
Ludmila STUPARU (78 pt)
Alexandra Ioana DRAGOMIR (76.14 pt)

Îi felicităm pe cei 5 câștigători, le mulțumim tuturor participanților și îi invităm pe toți mâine, 30 octombrie 2015, la ceremonia de acordare a premiilor ce va avea loc la sediul nostru din str.Spiru Haret 8, Sala P.P.Negulescu, începând cu ora 11:30.

Toti cei cinci finaliști vor primi baterii externe pentru mobil din partea Centrului pentru Studii de Dezvoltare și Cooperare Internațională al Facultății de Științe Politice a Universității din București, coordonator al proiectului.

Cele mai bune 3 lucrări vor fi invitate spre publicare, cu eventuale revizuiri, în Revista ARCADIA (Romanian International Development Review), cu sprijinul Asociației Române pentru Cooperare și Dezvoltare Internațională (ARCADIA), partener în proiect.

Textul care a obținut cel mai mare punctaj în competiție va primi din partea Academics Stand Against Poverty (ASAP) Romania, partener în proiect, premiul de 1000 USD pentru o excursie de documentare despre probleme relevante pentru agenda globală a solidarității și dezvoltării internaționale, la alegere oriunde în lume.

Juriul a fost format din Valentin BURADA (FDSC), Mirela OPREA (ChildPact), Cosmina PAUL (O masa calda), Bogdan RADU (ARCADIA), Laura RANCA (RISE Project), Adela RUSU (FOND Romania), Eugen STANCU (LaPunkt.ro)

Toate lucrările au fost primite de juriu anonimizate. Fiecare membru al juriului a acordat puncte de la 0 la 100, conform criteriilor anunțate pe pagina concursului. Punctajul final pentru fiecare lucrare a fost media aritmetică a tuturor punctajelor acordate respectivei lucrări de către membrii juriului la care, la sfârșit, dupa obținerea acestei medii și apoi desecretizarea numelor autorilor, au fost adăugate eventualele puncte de bonus pentru participarea la cursurile de formare inițială și/sau avansată, în conformitate cu criteriile de evaluare anunțate.
We are glad to announce that, after receiving the points from the members of the jury and the bonus points to those who participated in the Prinde TRENdul-Train4AID training modules, the 5 finalists of the writing competition are the following:

Vlad COSTEA (86.29 pt)
Roxana ROMANICA (DIACONESCU) (84.71 pt)
Cornelia DRUGESCU (84 pt)
Ludmila STUPARU (78 pt)
Alexandra Ioana DRAGOMIR (76.14 pt)

We congratulate the 5 winners, we thank all participants and we invite them all tomorrow, 30th October 2015, at the award ceremony that will take place in our headquarters from 8, Spiru Haret st., Sala P.P.Negulescu, starting at 11:30.

All five finalists will receive external batteries for mobiles from the Centre for International Cooperation and Development Studies of the Faculty of Political Science - University of Bucharest, institutional coordinator of the project.

The bets 3 texts will be invited for publication, with potential revisions, in the Romanian International Development Review (ARCADIA review), with the support of the Romanian International Cooperation and Development Association (ARCADIA), project partner.

The highest ranking text in terms of points will receive from Academics Stand Against Poverty (ASAP) Romania, project partner, a prize of 1000 USD for a research trip anywhere in the world for documenting issues relevant for the global agenda of development and solidarity.

The members of the jury were Valentin BURADA (FDSC), Mirela OPREA (ChildPact), Cosmina PAUL (O masa calda), Bogdan RADU (ARCADIA), Laura RANCA (RISE Project), Adela RUSU (FOND Romania - Romanian NGDO platform), Eugen STANCU (LaPunkt.ro)

The members of the jury received the texts without any detail about the authors. Each member granted points from 0 to 100, following the criteria announced on the page of the writing competition. The final number of points for each text was the arithmetic average of all points received for the respective text from all jury members to which, at the end, after obtaining this average and then reconnecting texts with authors' names, bonus points were added to those who participated to the initial and/or advanced training courses, in agreement with the evaluation criteria announced at the beginning of the competition on the webpage of the project.