[11/12/2017] AID Review Romania 2017 - exerciţiu de evaluare anuală a asistenţei oficiale pentru dezvoltare, ed. a 5-a

posted Dec 10, 2017, 7:18 AM by Centre for International Cooperation and Development Studies ‎(FSPUB)‎   [ updated Dec 10, 2017, 8:21 AM ]

AID Review Romania 2017
Annual International Development Review Romania
(exerciţiu de evaluare anuală a asistenţei oficiale pentru dezvoltare)

Luni, 11 decembrie 2017, ora 10:30
Casa Universitarilor
(Str. Dionisie Lupu 46, București)

AID Review Romania este un forum anual consultativ al comunităţii româneşti active în domeniul cooperării internaţionale pentru dezvoltare, reunit cu scopul de a trece în revistă şi dezbate într-un cadru informal principalele tendinţe, reuşite şi eşecuri recente, la nivel global, european şi românesc în acest domeniu.

Evenimentul, ajuns la a 5-a ediție, aduce împreună reprezentanţi ai tuturor instituţilor româneşti sau străine active în România în domeniul asistenţei oficiale pentru dezvoltare (ODA).

De asemenea, AID Review Romania oferă participanţilor ocazia de a disemina informaţii cu privire la proiectele curente şi de a prezenta în premieră proiecte şi programe pentru anii următori. Pe tot parcursul zilei, participanţii pot beneficia de standuri de prezentare pentru materiale informative cu privire la proiectele şi programele lor în domeniul cooperării internaţionale pentru dezvoltare.

Acest tip de interacțiune s-a dovedit extrem de eficient în special pentru o mai bună comunicare între instituțiile active în domeniu. La fiecare din edițiile anterioare au avut întotdeauna intervenții reprezentanții Programului Națiunilor Unite pentru Dezvoltare, Ministerul Afacerilor Externe, FOND România, precum și ai societății civile și ai mediului academic. Sperăm ca la această ediție aniversară să ni se alăture și alți colegi din ministerele relevante, precum și reprezentanți ai mediului de afaceri.

Program
10:30-11:45 Tendinţe globale şi europene în domeniul asistenţei oficiale pentru dezvoltare și asistență umanitară în 2017 (dezbatere  moderată)
11:45-12:00 Pauză de cafea
12:00-13:30 Experienţa României în crearea, implementarea şi evaluarea programelor şi proiectelor de dezvoltare internaţională și asistență umanitară în 2017 (dezbatere moderată)
13:30-14:30 Prânz

La această a 5-a ediție, tematicile specifice pe care organizatorii le propun spre dezbatere participanților la cele două sesiuni de lucru sunt
  • relația dintre politica de cooperare internațională pentru dezvoltare și noile priorități de securitate europeană și internațională
  • noi instrumente pentru monitorizarea și evaluarea democrației ca prioritate a cooperării internaționale pentru dezvoltare
  • evaluarea capacității și obiectivelor naționale pentru implementarea Obiectivelor de Dezvoltare Durabilă
  • evoluții instituționale, legislative și financiare privind politica românească de cooperare internațională pentru dezvoltare (i.e. înființarea Agenției României pentru Cooperare Internațională pentru Dezvoltare - RoAID)
  • pregătirea Presedinției României a Consiliului Uniunii Europene din perspectiva politicilor românești și europene de cooperare internațională pentru dezvoltare și asistență umanitară
Evenimentul se desfășoară în limba română.

AID Review Romania este o iniţiativă comună a Centrului pentru Studii de Dezvoltare şi Cooperare Internaţională (IDC) al  Facultăţii de Ştiinţe Politice, Universitatea din Bucureşti şi a Asociaţiei Române pentru Cooperare şi Dezvoltare Internaţională (ARCADIA), realizată în acest an cu sprijinul Federației Organizațiilor Neguvernamentale pentru Dezvoltare din România(FOND România) și al Fundației pentru Dezvoltarea Societății Civile (FDSC).