[30/11/2015 - Conferință internațională/International conference] Effects of elections in CEE countries on EU governance (Budapest, Hungary)

posted Dec 21, 2015, 4:05 AM by Centre for International Cooperation and Development Studies ‎(FSPUB)‎   [ updated Dec 21, 2015, 4:11 AM ]

În data de 30 noiembrie 2015, Bogdan MIhai RADU și Claudiu TUFIȘ au participat la conferința științifică internațională Effects of elections in CEE countries on EU governance organizată de Center for EU Enlargement Studies - Central European University și Friedrich Erbert Stiftung în Budapesta (Ungaria).

Lucrările prezentare au fost următoarele:

Bogdan Mihai RADU, Zelyke TOFALVI

Religious determinants of political participation in Poland and Romania

Claudiu TUFIȘ
Becoming Citizens: The Coagulation of Grassroots Movements in Post-Accession Romania

Lucrarea prezentată de Claudiu TUFIȘ are la bază aspecte metodologice și conceptuale direct legate de proiectul demoAID derulat de IDC și a beneficiat într-o versiune preliminară de feedback colegial în cadrul acestuia.

Bogdan Mihai RADU a prezentat și concluziile științifice ale evenimentului.
Bogdan Mihai RADU and Claudiu TUFIȘ participated at the international scientific conference Effects of elections in CEE countries on EU governance jointly organized by the Center for EU Enlargement Studies - Central European University and Friedrich Erbert Stiftung in Budapest (Hungary) on the 30th of November 2015.

Presented studies:

Bogdan Mihai RADU, Zelyke TOFALVI
Religious determinants of political participation in Poland and Romania

Claudiu TUFIȘ

The paper that Claudiu TUFIȘ presented was driven by methodological and conceptual aspects directly connected to the demoAID project implemented through IDC and, in a preliminary version, it benefited from peer feedback within it.

Bogdan Mihai RADU also presented the concluding remarks of the event.